O projekcie

W jaki sposób najlepiej połączyć lojalność klientów, ich kreatywność i twórczość? Odpowiedź na to pytanie znalazła firma CEWE, która organizuje konkursy fotograficzne dla użytkowników mediów społecznościowych w ponad 20 krajach.

CEWE  jest największą w Europie firmą zajmującą się obróbką zdjęć. Na rynku obecna jest od 1961 roku i zatrudnia ponad 3.000 pracowników. Różnego rodzaju konkursy fotograficzne cieszą się sporym zainteresowaniem fotografów-amatorów. Po raz pierwszy zebraliśmy je w jednym, przyjaznym dla użytkownika miejscu – platformie o responsywnym designie. Od tej pory istnieje możliwość obróbki zdjęć bezpośrednio po ich załadowaniu, a także ich udostępniania i oceniania oraz zarządzania nimi w konkursach – wszystko to można zrobić w jednym miejscu.


Klient:

Cewe

Branża:

Obróbka zdjęć

Technlogie:

Symfony 2, iOS, Android

Wykonaliśmy:

Techniczne wdrożenie projektu aplikacji, koncepcja i design, zarządzanie projektem

Wyzwanie

Około 6 lat temu firma CEWE zorganizowała pierwszy, opierający się na Symfony1, konkurs fotograficzny pod hasłem "Europe is beautiful" dla wszystkich europejskich klientów. Od tego czasu firma przeprowadziła z dużym sukcesem ponad 100 konkursów, w trakcie których wgrano ponad 250.000 zdjęć pochodzących z 25 różnych krajów. W poszczególnych konkursach użytkownicy mogą dzielić się zdjęciami na wybrany temat. Wyselekcjonowane przez jury zdjęcia są nagradzane nagrodami rzeczowymi (np. wycieczkami, aparatami fotograficznymi czy bonami zakupowymi).

Ponieważ każdy dotychczasowy konkurs był prezentowany na osobnej stronie, szybko pojawił się problem związany z ciągłą koniecznością tworzenia i strukturyzowania nowych stron internetowych. W związku z tym nowa, dostępna na wszystkich rodzajach urządzeń końcowych platforma dla uczestników konkursów musiała umożliwiać szybki setup nowej strony internetowej. W tym zakresie Klient oczekiwał wysokiej jakości aplikacji, która będzie intuicyjna i będzie spełniała najwyższe wymagania jakościowe CEWE.

UX/UI

We współpracy z naszą partnerską agencją AKOM360 zaprojektowaliśmy w pierwszej kolejności koncepcję opierającą się na doświadczeniach z ostatnich 6 lat. Nasz Klient CEWE był zaangażowany na każdym etapie projektu. Dzięki temu na przykład, na podstawie doświadczeń z Symfony1, podjęto decyzję o wdrożeniu odpowiedniej platformy na Symfony 2.0. Po etapie wspólnego planowania nasi specjaliści UX we współpracy z naszym Dyrektorem Artystycznym stworzyli odpowiednio dostosowany layout, który jest obecnie zoptymalizowany nie tylko dla wszystkich rodzajów urządzeń końcowych, ale także daje zdecydowanie lepsze user experience.

Po załadowaniu zdjęcia, użytkownicy mogą obrobić te, które przeznaczone są na konkretne konkursy, tuż po ich załadowaniu lub komentować i oceniać swoje ulubione zdjęcia. Dodatkowo aplikacja daje użytkownikom możliwość obróbki zdjęć przy użyciu filtrów. Aplikacja łączy w sobie zatem funkcje obróbki i udostępniania zdjęć. Nowa aplikacja stała się nie tylko bardziej przyjazna i intuicyjna dla użytkownika, ale też dzięki nowemu panelowi administracyjnemu, umożliwia firmie organizowanie i prowadzenie konkursów w 25 krajach – szybko, łatwo i z odpowiednim designem.

Projekt pozostawał pod nadzorem managera projektów Christiana Bornkessel’a, który zarządza projektami Cewe od samego początku współpracy z naszą firmą.

Efekt

Stworzyliśmy dla Cewe nową platformę, która zbiera w jednym, przejrzystym miejscu wszystkie konkursy i dzięki wielu ważnym funkcjom tworzy przyjazne dla użytkownika środowisko.

Nowa aplikacja posiada bezpośrednie połączenie z systemem CEWE Intranet. Jest to centralny panel zarządzający konkursami (redakcja, funkcje eksportu i importu), który pełni funkcję interfejsu łączącego ok. 35 domen i 25 języków. Wyposażony w opcję przydzielania ról i uprawnień we wszystkich krajach, wszystkim klientom i redaktorom. W  celu udostępnienia nowego, responsywnego designu również w wersji mobilnej, przygotowano REST-API w celu podłączenia do natywnych aplikacji CEWE stworzonych dla systemów Android oraz iOS.

Technologie

Symfony 2.0

Symfony jest frameworkiem PHP dla aplikacji internetowych. W tym przypadku, celem jest stworzenie stabilnej aplikacji spełniającej jednocześnie potrzeby przedsiębiorstwa. Aplikacja została zaprojektowana tak, by dawać możliwość pełnej kontroli nad konfiguracją. Wraz z pozostałymi narzędziami Symfony, stanowi dla projektantów pomoc w testowaniu, debugowaniu i dokumentacji projektu.

pluswerk