Jaka jest przyszłość PHP Symfony?

Framework PHP Symfony cieszy się wśród programistów dużą popularnością. Na konferencji SymfonyLive zaprezentowano jaka jest jego przyszłość.

Na SymfonyLive w Kolonii nie mogło naturalnie zabraknąć też wymiany doświadczeń między programistami. (Zdjęcie: Christian Oberstädt)

Na SymfonyLive w Kolonii nie mogło naturalnie zabraknąć też wymiany doświadczeń między programistami. (Zdjęcie: Christian Oberstädt)

Framework Open Source będzie się nadal rozwijał w kierunku rozwiązań Enterprise, co organizatorzy SensioLabs postrzegają jako ważny krok. Symfony zostanie jeszcze w wielu miejscach poprawiony i usprawniony, ponieważ wraz z nowymi wersjami aż do Symfony 3.0 pojawiło się wiele nowości, które umożliwiają jeszcze szybszy prototyping i programowanie. Ponadto prace nad frameworkiem dla aplikacji webowych odbywają się w sześciomiesięcznych cyklach release jak i dwuletnich major-release.

 

Community jako partner

Jako jeden z wiodących obecnie na świecie frameworków, PHP Symfony umożliwia użytkownikom tworzenie wysokiej jakości rozwiązań indywidualnych. Symfony-Community dba o stały rozwój frameworku i dzieli się swoją wiedzą. W tle wydawcy Symfony SensioLabs koordynują wiele eventów związanych z frameworkiem Open Source. Wciąż zwiększają się możliwości zastosowania, ponieważ również ekosystem Symfony się rozrasta, co było jednym z tematów warsztatów i wykładów podczas SymfonyLive Cologne.

 

Wrażenia z SymfonyLive Cologne

symfony-post-img1

symfony-post-img2

symfony-post-img3

 

Warsztaty dla wymiany doświadczeń

Praktycy praktykom. W takim duchu odbyło się jedenaście warsztatów podczas pierwszych dwóch dni konferencji. W centrum uwagi nastawionych na praktykę programistów znajdowała się skuteczna praca i wzajemna wymiana doświadczeń: Uczestnicy migrowali stare wersje Symfony do nowych, wypróbowywali nowe funkcjonalności i narzędzia, i zajmowali się intensywnie ekosystemem Symfony – Doctrine, REST i bazującym na Symfony CMS Drupal 8.

 

Wykłady o praktycznym zastosowaniu Symfony w ekosystemie

Trzeciego dnia konferencji wygłoszono dziesięć wykładów. Poświęcone one były wciąż rozwijającemu się ekosystemowi i jego obecnemu i przyszłemu znaczeniu. Qafoo proponuje na przykład użytkownikom Symfony możliwość szybkiej analizy kodów. Na zakończenie konferencji SensioLabs-CTO Andreas Hucks zaprezentował jeszcze Dependency-Tracker , który jest w stanie pokazać i rozwiązać wszystkie zależności pomiędzy różnymi warstwami architektury projektu.

Ostatniego dnia odbył się hackday, gdzie programiści pracowali nad Dependency-Tracker. (Zdjęcie: Christian Oberstädt)

Tutaj znaczenia nabiera znowu czynnik Community. Wszyscy, którzy chcieli dołożyć cegiełkę do nowego Dependency-Tracker, mogli ostatniego dnia w pomieszczeniach SensioLabs wziąć udział w hackday. Razem programiści stworzyli kod i dzięki temu przyczynili się do znacznego dalszego rozwoju narzędzia.

pluswerk