Wrzesień 2014 w Poznaniu oznacza wizytę na meet.js summit

Tym razem szczęśliwym miastem, które miało okazję gościć jedną z najlepszych frondendowych konferencji był Poznań. 27 września wybraliśmy się więc do Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej. Już na wstępie organizatorzy mile zaskoczyli wszystkich uczestników drobnym upominkiem, którym były skarpetki z logiem konferencji.

Goście mieli do wyboru dwie ścieżki prezentacji i niestety ominęło nas powitanie na którym zaznaczone zostały małe zmiany w planie, przez co przegapiliśmy jedno z lepszych wystąpień. Bardzo dużym ułatwieniem były plany na odwrocie identyfikatorów. W czasie przerw można było przejść do chill room’u, obejrzeć pokazy dronów oraz wyciszyć się.

Ciekawsze konferencje na które udało nam się trafić to:

grunt vs gulp

W końcu można było dowiedzieć się w prostych słowach czym różni się gulp od grunta. Wiele przykładów zaczerpniętych zostało z życia codziennego więc z łatwością można było ocenić, który z nich lepiej sprawdzi się w pracy. Bardzo dobrze zostały przedstawione różnice między tymi dwoma menadżerami zadań.

Gry jak z dawnych lat

Innym z interesujących wystąpień była prezentacja Krzysztofa Jankowskiego, który próbował zarazić uczestników swoją fascynacją grami w stylu retro. Wystąpienie było o tyle budujące, że spiker mówił o tym w tak niesamowite jest tworzenie gier w których paleta kolorów kończy się na 16 barwach. Niewątpliwie rozwija to bardzo wyobraźnię, a do tego niesamowitym wydawało się to, że w czasach rozwiniętych konsol i kosmicznej grafiki są jeszcze osoby cieszące się z tworzenia takich gier.

Webrtc

Była to niewątpliwie jedna z lepszych prezentacji na tej konferencji. Możliwości webRTC przedstawił Szymon Nowa, który porywał publiczność prezentując większość możliwości na żywo i czasem w zabawny sposób, np. zadzwonił z telefonu komórkowego na swoją przeglądarkę (może następnym razem warto zadzwonić do ie6;)), mieliśmy również mały koncert na gitarze, żeby pokazać możliwości i ciekawe sposoby wykorzystania webRTC.

Lets talk about…

…front­end performance. Tutaj dowiedzieliśmy się o tym jak podnieść performance głównie stron typu onepage. Jakie narzędzia deweloperskie będą w tym pomocne

(na bazie przeglądarki chrome) oraz z jakimi aspektami przyjdzie nam się zmierzyć starając się zoptymalizować nasze strony lub aplikacje.

 

Pojawia się pytanie, o to kiedy odbędzie się następny event. Tegoroczny meet.js summit, to była jedna z lepszych imprez, na których zdecydowanie warto było się pojawić. Wszystkie prezentacje były świetnie poparte przykładami praktycznymi, jedynym mankamentem było to, że wystąpienia były zdecydowanie za krótkie, ponieważ tylko półgodzinne, jednak wszystkich spikerów można było bez problemu “złapać” w czasie przerwy i zadać kilka pytań. Do wyboru był szeroki zakres prezentacji, więc każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Na pewno zjawimy się na następnym js summit gdziekolwiek by on nie był.

 

pluswerk